Кожну свідому людину хвилює проблема: як знайти головну справу свого життя, щоб відчувати себе повноцінним членом суспільства, бути задоволеним своєю працею, приносити користь країні, людям, забезпечити своє матеріальне становище. Правильний вибір професії розкриває перед людиною шляхи до самовдосконалення, забезпечує всебічний розвиток особистості, сприяє здійсненню життєвих планів.

Складність ситуації вибору професії пояснюється тим, що з одного боку, існує цілий світ професій з дуже широким спектром різноманітних характеристик, а з іншого – необхідно враховувати особистість з усіма її якостями, нахилами, можливостями. Особливо гостро проблема правильного вибору професії стоїть перед молоддю, коли формуються і визначаються професійні наміри людини. І в даній ситуації молодим людям доречна і корисна буде допомога професіоналів, зокрема спеціалістів з профорієнтації служби зайнятості. При зверненні до профконсультантів центрів зайнятості молоді люди зможуть ознайомитися з інформацією про професії, що користуються попитом на ринку праці; визначити за допомогою сучасних профдіагностичних тестів свої здібності, нахили та інтереси; зорієнтуватися у різноманітному світі професій та тих вимогах, які вони ставлять перед особистістю.

Надання допомоги при виборі професії відбувається у вигляді проведення професійної консультації. За змістом умовно можна виділити основні види професійної консультації: інформаційно-довідкова, діагностична, формуючо-коригуюча.

Інформаційно-довідкова консультація передбачає глибоке ознайомлення молодої людини з особливостями вибраної нею професії або іншими професіями, можливостями професійного навчання та працевлаштування. Під час консультації клієнти служби зайнятості дізнаються про світ професій і вимоги, які ставляться до людини; про потребу в кадрах (попит на конкретні професії на ринку праці, наявність вакансій, систему оплати праці, перспективи професійного зростання); про особисті, індивідуальні психофізіологічні якості людини, важливі для самовизначення при виборі професії; про систему навчальних закладів (шляхах отримання професії, перепідготовки або підвищення кваліфікації).

Діагностична профконсультація ґрунтується на вивченні особистості молодої людини за допомогою тестів на професійну спрямованість, в ході проведення яких визначаються її професійні інтереси і нахили. Також можуть надаватися рекомендації щодо вибору професії на основі стану здоров'я, визначення протипоказань до різних видів трудової діяльності.

В результаті діагностичної профконсультації фахівець дає висновок щодо обґрунтованості конкретного професійного вибору, його відповідності професійним інтересам і нахилам клієнта.

Формуючо-коригуюча консультація допомагає людині визначитися щодо професії, виявити якості, важливі для майбутньої професійної діяльності, скоригувати вибір професії.

Фахівці служби зайнятості прагнуть допомогти молоді не помилитися у виборі професії, прийняти виважені відповідальні рішення щодо планування професійного майбутнього. Сьогодні фахівці служби зайнятості об’єктивно мають такі можливості, тому що, з одного боку, володіють інформацією щодо конкурентоспроможних спеціальностей і потреб ринку праці, а з другого – мають необхідні ресурси та інструментарій. До того ж, служба зайнятості є найбільш зацікавленим партнером такої діяльності, бо за наслідками прорахунків у роботі з молоддю на етапі професійного визначення постають проблеми її наступного працевлаштування.

 

Відділ організації профорієнтації ОЦЗ