Перші трамваї з’явилися ще на початку ХІХ сторіччя на Британських островах в Уельсі й були на кінній тязі. На відміну від карет конки рухалися по рейках і тягнули за собою важкі металеві вагони з відкритим чи закритим екіпажем.

Першим містом сучасної України, де з’явився трамвай, став Львів. Відбулося це в 1880 році. І до сьогодення Львів залишається єдиним містом Західної України, де функціонує цей вид громадського транспорту. Спочатку він теж був кінним. Перший електричний трамвай в Україні став Київський. Коли в Києві відкрили першу лінію на кінній тязі виникла проблема із-за міського рельєфу. Із-за холмів коні не витримували навантаження і їх потрібно було часто міняти. Це було надто затратно для власника київських трамваїв Арманда Струве. Він винайшов рішення усунення проблеми і 18 червня 1892 року в місті запрацював перший електротранспорт.

Трамвай залишив гарний слід в архітектурному обличчі Миколаєва. На перехресті проспекту Центрального та вулиці Соборної збереглась унікальна будівля – башня, яка служила першою трамвайною підстанцією в місті. На сьогодні в місті прокладено 72 км трамвайних ліній і функціонує 5 маршрутів.

У незалежній Україні поява величезної кількості приватних авто і маршрутних таксі значно зменшила обсяги наземних перевезень людей трамваями. Водночас недостатнє фінансування призвело до розхитаності цього господарства. У багатьох містах вони стали взагалі зникати з вулиць. Для Миколаєва цей вид транспорту залишається надійним і затребуваним, тому професія водій трамваю постійно актуальна  на ринку праці.

Обов’язки водія трамвая:

·керувати трамваями, які експлуатуються в трамвайному господарстві міста, з виконанням розкладу руху і правил безпеки руху  в депо і на лінії;

·виконувати підготовчі роботи перед виїздом на лінію та після повернення в депо;

·здійснювати контроль за виконанням правил посадки і висадки пасажирів;

·інформувати пасажирів про назви зупинок, порядок оплати за проїзд, зачинення дверей та інше;

·виконувати роботи, пов’язані з оплатою пасажирами проїзду.

Вимоги до професії водій трамвая: 

·зорове сприйняття, увага та швидкість реакцій, постійна внутрішня готовність до несподіваних дорожніх ситуацій - це головні психологічні особливості претендентів, бажаючих долучитись до професії;

·оскільки робоча поза водія вимушена, то професія вимагає від претендентів мати здорову серцево-судинну та опорно-рухову системи, відсутність порушень рухомості рук;

·напружений, регламентований темп праці вимагає таких якостей, як швидкодія, зібраність, спритність, витримка.

При цьому професія водія трамвая має середній ступінь важкості, тому водіями працюють переважно жінки.

Заробітна плата водія трамвая становить 13000 грн.

Якщо є бажання працювати на громадському транспорті загального користування, Вам допоможе Миколаївська обласна служба зайнятості. А зареєстрованим безробітним, які хочуть отримати таку потрібну професію, можна в травні безкоштовно пройти навчання на базі комунального підприємства Миколаївської міської ради  «Миколаївелектротранс». Тривалість професійної підготовки водія трамвая  - 5 місяців.

Н. Бондар, провідний фахівець з профорієнтації відділу організації профорієнтації ОЦЗ