Триває проєкт «Професійний мікс». Розпочалося знайомство з професіями, які відносяться до  сільського господарства та сфери транспорту.  Продовжуємо знайомитися - професія «ПЛОДООВОЧІВНИК».

Плодоовочівник – це фахівець сільського господарства, який займається вирощуванням рослин.

Професія плодоовочівника належить до  типу «Людина-природа».

Плодоовочівник – працівник сільського господарства, який займається вирощуванням овочів, плодів, ягід. Його завдання – вирощувати високі й сталі врожаї якісних плодів на основі впровадження досягнень науки і передового досвіду з метою забезпечення потреб населення в цінних, екологічно-чистих продуктах харчування. Плодоовочівник займається вивченням біологічних особливостей плодових рослин, як складових частин екологічної системи, закономірностей їх росту і розвитку залежно від екологічних факторів.

З історії професії

Плодоовочівництво – дуже давня сфера господарства. Родиною плодових та ягідних рослин вважають Азію, Закавказьке та Середземне моря. Плодоовочівництво бул овідомо у Вавілоні та Азії (3 тис.років до н. е.), Китаї (2 тисячоліття до н. е), Індії (2 тисячоліття до н. е), Криму (700 років до н. е), Греції (400 - 300 років до н. е.). Доведено, що яблуня, груша, слива, персик, абрикос, маслина і гранат існували у 4 тисячолітті до н. е.

Історія професії плодоовочівник сягає в глибоку давнину, коли люди почали працювати на землі. В Україні плодоовочівництво виникло і розвивалося з появою первісної людини на території країни. Як свідчать стародавні зображення на території України, плодові насадження вирощували ще у VІІ-ІVст. до нашої ери.

Плодоовочівник повинен знати:

-   основи агротехніки і технології вирощування у даній зоні овочевих і плодово-ягідних культур;

-  терміни і техніку виконання робіт з вирощуванням плодово-ягідних культур та овочів у відкритому і захищеному ґрунті;

-    основні районовані сорти, їх господарську характеристику (урожайність, терміни дозрівання, стійкість проти хвороб тощо);

-  види добрив, способи і терміни їх внесення в ґрунт;

-   види захворювань і шкідників сільськогосподарських культур, вирощуваних у даній зоні, способи боротьби з ними;

-  види отрутохімікатів, правила їх зберігання і використання тощо.

Цікаві факти

Існує близько 15 видів  грибів, які світяться. Світло деяких з них таке сильне, що при ньому можна читати

Картоплю розводили раніше в якості квітки і обробляли її на клумбах перед палацами.

У своєму житті сучасна людина залежить від використання 1500 видів культурних рослин.