Професія офіціанта особливо актуальна в сезон відпочинку на ринку праці Миколаївщини, відомій своїми курортними зонами.

Але і протягом року жоден ресторан, кафе чи бар не може обійтися без офіціанта. Святкування важливих дат, прийоми поважних гостей, підписання угод передбачає спілкування за урочистим столом і неможливе без офіціантів, які беруть активну участь в обслуговуванні трапези.

Ризик безробіття для тих, хто обрав професію офіціанта, — мінімальний і пов'язаний, перш за все, з недостатньою кваліфікацією та досвідом роботи.

Протягом січня-липня 2021 року Миколаївський обласний центр зайнятості розмістив понад 150 актуальних вакансій на посаду офіціанта від роботодавців. Офіціантів шукали у ресторани, кафе, кав’ярні, бари, піцерії та в інші заклади громадського харчування.

З історії професії.

Професія офіціанта виникла близько 6 тисяч років назад. На фресках Єгипетських пірамід зображені люди, які подають їжу до столу фараонів. Це й були перші офіціанти.

Офіціант,  кельнер (лат. officians - службовець) - працівник ресторану, кафе, бару, їдальні, закусочної, підприємства харчування в туристичних комплексах, готелях і на транспорті, що подає страви відвідувачам. В обов'язки офіціанта входить сервірування столу, зустріч відвідувачів, знайомство їх з меню, у разі потреби - поради у виборі страв, одержання замовлення, передача замовлень у гарячий і холодний цехи кухні, пробивання чеків на касовому апараті, доставка замовлення відвідувачу, розрахунок з ним, збір використаного посуду.

Необхідна якість офіціанта - спостережливість. Щоб не змушувати клієнта довго чекати наступної страви або чека та не дати недобросовісним відвідувачам піти, не заплативши, офіціант повинен уважно стежити за кожним.

Зарплата офіціанта залежить від закладу, в якому він працює. У ресторанах оплата праці може бути більше, ніж в кафе. Значущу частину доходу приносять чайові — компліменти від гостей. До речі, традиція давати на чай зародилася в Англії, в XVII столітті, коли на столиках у лондонських кав’ярнях встановили латунні скриньки.

Традиційний розмір чайових для офіціантів в Україні — 10%. При умові, що обслуговування було на пристойному рівні. Буває залишають 5%, іноді 15% і більше. У визначенні відсотка українці керуються власним настроєм, якістю роботи працівників, типом закладу, ввічливістю та індивідуальним підходом.

Факти про професію.

Багато відомих людей починали свій трудовий шлях саме з професії офіціанта. Наприклад, Ален Делон підробляв у пабі, а Бред Пітт – у ресторані швидкого харчування.

Офіціант проводить у середньому 12 годин на ногах, тому найчастіше цю професію обирає молодь. До речі, робота офіціантом є найпопулярнішим видом сезонного заробітку серед студентів влітку.

Професію офіціанта не рекомендується вибирати особам, які відчувають  тривогу чи пригнічення від контактів з людьми, яким важко побороти дратівливість,   нетерпимість щодо індивідуальних смаків та особливостей зовнішнього вигляду людей. Неврівноваженість, підвищена імпульсивність, погана саморегуляція емоційно-вольового стану можуть привести до конфліктної ситуації, що неприпустимо для сфери обслуговування.

Професійне навчання.

Отримати професію офіціанта можна в Одеському, Рівненському,  Херсонському ЦПТО ДСЗ.

Для того, щоб дізнатися, де можна опанувати професію кухаря в Миколаївській області скористайтесь довідником навчальних закладів  Миколаївщини та інтерактивною карткою навчальних закладів Миколаївської області.