13.02.2020 | 15:18

В Очаківській міськрайонній філії Миколаївського ОЦЗ відбулося засідання круглого столу на тему: «Легалізація заробітної плати та зайнятості». Розглядалися питання про наслідки нелегальної зайнятості для  обох сторін трудових відносин та  Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019  № 294-IX (із змінами), в обговоренні яких взяли участь головний спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету фінансово–економічного управління ГУ ПФУ в Миколаївській області Нелі Муштук та роботодавці міста.

Начальник відділу взаємодії з роботодавцями Очаківської міськрайонної філії ОЦЗ Лілія Франчук відмітила, що серед основних глобальних викликів у сфері зайнятості характерними є зменшення кількості та погіршення якості трудових ресурсів, трудова міграція населення, дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили. Акцентувала увагу присутніх на тому, що легалізація заробітної плати та зайнятості населення – загальна проблема всіх державних органів та роботодавців, тому й вирішувати її слід спільними зусиллями. Використання нелегальних трудових відносин призводить до ненадходжень коштів до фондів соціального страхування та місцевих бюджетів, які могли б спрямовуватись на добробут громади та реалізацію програм соціально-економічного розвитку району та міста. Підкреслила, що тіньова зайнятість є причиною трудової міграції та невпевненості громадян у своєму майбутньому, оскільки неоформлений працівник позбавляється всіх соціальних прав та гарантій (пенсійного забезпечення, права на допомогу з тимчасової непрацездатності, оплачувану відпустку, допомогу по безробіттю, охорону праці тощо).

Неля Муштук зазначила, що роботодавець не застрахований від несумлінних працівників. І тому відсутність належно оформлених трудових відносин з найманими працівниками може призвести до позбавлення права вимагати у працівника виконання роботи належним чином або дотримання працівником правил внутрішнього трудового розпорядку та режиму роботи. Відповідно до статті  Кодексу законів про працю України посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством. Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю. А наймані працівники, в свою чергу, втрачають можливість користування державними гарантіями, зокрема, втрачають трудовий стаж, який формується виключно пропорційно сплаченим страховим внескам. Крім того повідомила про розмір мінімальної заробітної плати у місячному та погодинному розмірах та нагадала про необхідність здійснення доплати до мінімального страхового внеску.

Сторони діалогу узгодили спільні дії, спрямовані на збереження трудового потенціалу та задоволення зростаючих потреб економіки в кадрах. 

Очаківська міськрайонна філія ОЦЗ