11.04.2018 | 10:03

Миколаївська обласна служба зайнятості активно долучилася до впровадження процедури профілювання безробітних, з початку року вже було профільовано 5918 осіб.

Профілювання безробітних  - це процедура поділу безробітного населення на окремі профільні групи залежно від  ризику їхнього перебування в стані довготривалого безробіття, який визначається на основі індивідуальних характеристик, досвіду роботи, потенціалу, а також рівня мотивації до працевлаштування.

Індивідуальний підхід до кожної безробітної особи дозволяє поліпшити адресність програм сприяння працевлаштуванню. За результатами першої співбесіди центри зайнятості відносять клієнта до однієї з п’ятьох профільних груп за ступенем його відповідності чинним потребам і вимогам ринку праці – від повної відповідності (висококваліфіковані особи, готові у будь-який час  стати до роботи) до низької відповідності (особи, чия ситуація погіршується наявністю соціальних проблем). Кожна профільна група має рекомендований набір програм сприяння зайнятості, який у разі потреби може бути розширений.

Набір програм сприяння зайнятості підбирається відповідно до індивідуальних характеристик безробітної особи, її потенціалу працевлаштування, рівня мотивації до працевлаштування, особистих обставин, а також з урахуванням потреб ринку праці.

Як приклад, історія Олени Малини, яка звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Очаківського міськрайонного центру зайнятості. Під час проведення профілювання було  встановлено належність особи до другої профільної групи, тобто Олена має високий рівень мотивації працевлаштування та середній потенціал до працевлаштування. Відповідно до цього було визначено  доцільні для особи заходи та послуги, де окрім мінімального базового набору програм сприяння зайнятості фахівці центру звернули увагу на необхідності отримання послуг з професійного навчання, оскільки Олена має перерву в роботі за фахом.

Під час чергового прийому особу зацікавила вакансія бухгалтера в державному підприємстві «Очаківське лісомисливське господарство», проте за вимогами роботодавця потенційний кандидат повинен мати повну вищу освіту, якої Олена не мала. За результатом попередньої співбесіди з роботодавцем було узгоджено можливість розгляду кандидатур без наявності вищої освіти за умови попереднього проходження професійного навчання шляхом стажування безпосередньо на підприємстві.

Після співбесіди безробітної з керівником підприємства на замовлення роботодавця проведено професійний відбір. Олену було спрямовано на проходження професійного навчання, після закінчення якого працевлаштовано на заявлену роботодавцем вакансію.

 

Відділ організації сприяння працевлаштуванню ОЦЗ