27.07.2023 | 12:03

Через військову агресію російської федерації в Україні збільшується кількість людей з інвалідністю. Це й військові, які отримали поранення на фронті, і цивільні, які постраждали під час воєнних дій та обстрілів, і люди, у яких погіршився стан здоров'я через тривалий стрес та неможливість отримати своєчасну медичну допомогу. Тож наразі важливим для держави є завдання – зробити так, щоб ці люди вільно відчували себе у суспільстві, та мали можливості для повернення до повноцінного життя. 

26 липня 2023 року у Вінниці відбулося виїзне засідання Ради безбар’єрності за участі Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та першої леді Олени Зеленської.

У заході також взяли участь члени Кабінету Міністрів УкраїниЦентральної виборчої комісії, керівники обласних військових адміністрацій, а також представники інших органів влади, громадянського суспільства, міжнародних організацій. 

У своєму виступі Деніс Шмигаль відзначив, що усунення суспільних бар’єрів надзвичайно важливе в умовах триваючої війни і має бути пріоритетом уряду. Ці завдання можливо вирішити лише об'єднуючи зусилля влади, громадянського суспільства та бізнесу.

У свою чергу перша леді Олена Зеленська підкреслила, що у громадах зараз має з’являтися все більше прикладів безбар’єрних рішень. 

«Доки триває війна, людей, які потребуватимуть протезування, на жаль, ставатиме більше. Це означає, що ваша робота набуває ще більшої важливості. Зараз ми точно знаємо: безбар’єрною має стати вся країна. Це має бути весь наш простір. Фізичний, коли зручність не закінчується разом з інфраструктурними змінами. І простір ментальний, коли можливості не обмежені ніде, ні в чому», – акцентувала Олена Зеленська у своєму виступі.

Учасники заходу мали змогу відвідати місцеву лікарню та спортивну школу, поспілкуватися з людьми, щоб зрозуміти, як запровадження безбар’єрних рішень відбувається на практиці. І такий діалог має бути постійним, адже він дозволяє оцінити рішення уряду, які роблять життя людей комфортнішим, а також дає зрозуміти що необхідно коригувати або виправляти. 

Окрему увагу було приділено спілкуванню з військовими, які перебувають на лікуванні після поранень, а також з ветеранами, які отримали гранти в рамках проєкту єРобота і відкрили власну справу.

Довідково.

Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року розроблено за ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів» та затверджено урядом у квітні 2021 року, в рамках якої, зокрема, реалізуються наступні флагманські проєкти міністерств:

  • Проєкт Міністерства економіки України «Робота без бар'єрів». Мета – усунути бар’єри на шляху до ефективного працевлаштування чи підприємництва для кожного, зокрема й молоді без досвіду роботи, внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю, ветеранів та ветеранок. 
  • «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» – проєкт Міністерства охорони здоров'я України. Він запроваджує кардинально новий підхід до процесу відновлення стану людей, які отримали травми через війну чи втратили деякі функції організму через важкі захворювання, вікові зміни чи вроджені порушення. Доказова, активна реабілітація, коли людина є активним учасником процесу, а не об’єктом турботи лікарів, дає значно кращі результати.
  • «Інформація без бар'єрів» – проєкт Міністерства культури та інформаційної політики. Базуючись на найкращих європейських практиках доступності інформації, відомство зробить офіційну та соціально значущу інформацію більш доступною та зрозумілою для людей з порушенням слуху, людей літнього віку, іноземців, людей з когнітивними порушеннями, посттравматичним стресовим розладом та інших соціальних груп, у яких можуть бути складності зі сприйняттям інформації.
  • «Програма цифрової освіти» від Міністерства цифрової трансформації допомагатиме людям, які змушені змінювати професію чи мають обмежений доступ до цифрових продуктів через цифровий розрив, набути нових навичок та компетенцій, необхідних для того, щоб впевнено відчувати себе на ринку праці.
  • «Автошколи для людей з інвалідністю» від Міністерства внутрішніх справ. Програма дає можливість людям з порушеннями опорно-рухового апарату навчитися керувати адаптованою автівкою, а отже позбутися бар’єрів та стати більш незалежними та мобільними.