02.06.2021 | 13:23

Миколаївським обласним центром зайнятості протягом березня-квітня 2021 проведено онлайн соціологічне опитування «Вибір професії», в якому прийняли участь майже 1,6 тис. школярів  9-11класів. Дослідження було проведено з метою визначити мотивацію та інтереси, джерела інформації та фактори впливу на учнів старших класів загальноосвітніх закладів регіону.

Понад 40% учнів 9 класів прийняли участь в опитуванні, майже 30% - 10 класів  та більше 30 %  - 11 класів.  Понад 60% респондентів – дівчатка, понад 39 % – хлопці.

Більшість респондентів, а саме 54,2% визначились із професією, а 34,3% ще вагаються з вибором.

 

Свідоме ставлення щодо професійного визначення – це, в першу чергу, наявність необхідних знань, а саме, розгорнутої інформації про різні сфери професійної діяльності, види та типи професій та їх зміст.

Значну долю інформації щодо професійного самовизначення школярі отримують:

  • з Інтернету та ЗМІ (63,6%),
  • від рідних та знайомих (21,5%),
  • від педагогів (3,7%),
  • від фахівців служби зайнятості (3,1%).

Джерела інформації  щодо вибору професії

Один з суттєвих проявів прогресу суспільства – це коли нове покоління, яке вступає в доросле життя, прагне піднятися на найбільш високий рівень освіти, загальної культури, професійної кваліфікації, соціальної активності. Так, 64,7 % старшокласників, які взяли участь  в опитуванні, вважають, що потрібно отримати вищу освіту (рівень – бакалавр та магістр).                  

Достатній рівень освіти для старшокласників

 

В цьому році на запитання про те, що вплинуло на професійний вибір, школярі поставили на перше місце «перспективність». Слід зазначити, що у 2020 році учні старших класів  ставили в пріоритеті  «захоплення професією з дитинства».

 

Фактор впливу

2018 рік

2019 рік

2020 рік

2021 рік

Перспективність

48,7%

44,5%

25%

29,%;

Захоплення професією з дитинства

34,1%

40,8%

31,8%

27,2%

Вплив батьків

36,8%

30,2%

11,4%

13,2%

Престижність

43,6%

41,1%

13,2%

11,6%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Обирати професію, враховуючи, що кожний рік ринок праці змінюється, все складніше. Сьогодні на перший план виходять професії, які пов’язані з програмуванням, маркетингом, логістикою, дизайном, будівництвом тощо.

Що приваблює в майбутній професії

 

Кожна людина повинна бути корисною суспільству і як особистість, та як професіонал. Сьогоденні випускники – трудовий потенціал сучасності, і наскільки буде вірний їх вибір, настільки успішним та процвітаючим буде наше суспільство. Ознайомитись з популярними на ринку праці професіями можна за посиланням https://mik.dcz.gov.ua/publikaciya/klaster-profesiy.

Значну роль у виборі професії займає родина. Але не завжди самі підлітки це усвідомлюють. Всі ми знаємо приклади трудових династій та випадки, коли хтось стає «вчителем, як мама» або «водієм, як тато».

Кожен дорослий хвилюється за майбутнє своїх нащадків, щиро прагне їм щастя та намагається допомогти у професійному визначенні. Задача дорослих полягає в тому, щоб допомогти юній особі визначитись, до чого найбільш за все лежить душа. Для цього слід дати  своїм дітям можливість спробувати себе в різних сферах діяльності: мистецтві, спорті, моделюванні, навчанні тощо. Більшість школярів зазначили, що батьки погоджуються з їх вибором.

Коли вже обрана професія, постає питання вибору навчального закладу. Що обирають школярі?

Також, найпопулярніші заклади Миколаєва – Миколаївський будівельний коледж Київського національного університету будівництва і архітектури, Миколаївський коледж транспортної інфраструктури Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту ім. академіка  В.Лазаряна, Миколаївський базовий фаховий медичний коледж Миколаївської обласної ради.

Крім того, школярі визначили найпопулярніші серед старшокласників регіону навчальні заклади не лише рідного міста, а і Одеси, Києва, Харкова, Полтави, Львова, Кропивницького, Херсону, Запоріжжя тощо. Сучасних школярів приваблюють навчальні заклади Польщі, Чехії, США тощо.

Якщо ви визначились з професією, інформацію про навчальні заклади Миколаївщини можете знайти на нашому  сайт за посиланням: https://mik.dcz.gov.ua/publikaciya/dovidnyk-navchalnyh-zakladiv  або https://mik.dcz.gov.ua/publikaciya/interaktyvna-karta-navchalnyh-zakladiv

Школярам запропонували відповісти на запитання «Чи хотіли б Ви пройти безкоштовне тестування в службі зайнятості з метою визначення своєї майбутньої професії?». За результатами опитування 12,5% респондентів вже пройшли тестування, а більше половини виявили бажання протестуватись. Якщо вам необхідна допомога у професійному визначенні, звертайтесь за допомогою до фахівців служби зайнятості.

Записатися в електронну чергу на професійну консультацію можна за посиланням https://www.dcz.gov.ua/0EReception/#/about.

Також, самостійно пройти тестування на профорієнтаційній мережі "Моя професія" можна за посиланням https://myprofession.com.ua/ , а  також на «Платформі з профорієнтації та розвитку кар’єри» Державної служби зайнятості  - http://profi.dcz.gov.ua/.