Чи знали Ви, що з 1991 року понад 260 000 українців потрапили в тенета торгівлі людьми, а 97% постраждалих осіб, які звернулися до МОМ у 2020 році, зазнали саме трудової експлуатації. Основними галузями такої експлуатації було будівництво, виробництво та сільське господарство.

Виклики, спричинені пандемією COVID‑19, роблять людей більш уразливими до торгівлі людьми та експлуатації. Багато громадян вимушені шукати роботу за кордоном. Звертаємо Вашу увагу, що торгівля людьми – це протизаконний процес,  який здійснюється з метою експлуатації, вербування, перевезення, передачі, приховування чи отримання людей шахрайським шляхом. 

Щоб не потрапити в рабство за кордоном рекомендуємо звернути увагу на такі пункти:

 1. Легальне працевлаштування

Потрібно мати дійсний закордонний паспорт, підписати трудову угоду (контракт) із закордонним роботодавцем, отримати робочу візу та відповідні дозволи, доки ви на території України.

 1. Контактна інформація

Заздалегідь знайдіть та запишіть контактну інформацію найближчого посольства України, а також організацій, які допомагають мігрантам у країні, до якої ви збираєтеся.

 1. Копії документів

Зробіть і візьміть із собою копії важливих документів (національного та закордонного паспортів, коду, полісу медичного страхування, візи, договору про роботу тощо). Залиште своїм близьким копії ваших документів та нещодавно зроблену фотокартку.

 1. Кодове слово

Домовтеся з рідними про кодове слово або кодову фразу, яка повідомить, що ви потрапили в небезпеку.

 1. Реєстрація в системі ДРУГ

Перед виїздом до іншої країни зареєструйтесь онлайн на сайті Міністерства закордонних справ України в системі ДРУГ.

 1. Неофіційна робота

Не погоджуйтесь на неофіційну роботу. Трудова діяльність за туристичною, діловою або гостьовою візою є порушенням закону. Зазвичай неможливо оформити робочу візу через посередників. Уточніть у відповідному консульстві, чи можливо посередництво при оформленні візи та яка вартість цієї послуги.

 1. Ліцензовані посередники

Агенція з працевлаштування за кордоном повинна мати відповідну ліцензію. Перелік ліцензованих посередників з працевлаштування є на сайті Мінекономіки України me.gov.ua у розділі «Діяльність» рубриці «Трудова міграція».

 1. Умови працевлаштування

Переконайтеся, що робочий контракт перекладено правильно, він не містить розмитих формулювань і вам зрозумілі всі умови працевлаштування: обов'язки, робочий графік, розмір заробітної плати, медичне й соціальне страхування, відпустка та вихідні.

 1. Будьте на зв'язку                                                                             

Залиште своїм рідним детальну інформацію про місце свого перебування та розкажіть про деталі подорожі. Підтримуйте постійний зв'язок з ними, повідомляйте відразу про зміну місця перебування.

 1.  Оберігайте документи                                                                       

Довіряйте свої документи лише працівникам прикордонної служби й поліції. Не залишайте нікому свій паспорт під заставу, для «оформлення документів» або з інших причин.

 1.  Права в країні перебування                                                    

Перед виїздом за кордон на роботу, дізнайтеся, які права ви матимете в країні перебування, а також перевірте інформацію про традиції та закони цієї місцевості.

 1.  Небезпечні ситуації                                                                                 

Якщо ви потрапили в небезпечну ситуацію, телефонуйте до місцевих екстрених служб та звертайтеся до посольства України в країні вашого перебування.

Окрім того, за підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ) та за фінансування від Уряду Японії розроблено онлайн квест, щоб підвищити обізнаність українців про правила безпечної подорожі та працевлаштування. Віртуальна тридцятихвилинна пригода дозволяє користувачам перевірити, що може статися, якщо вони підпишуть контракт, не прочитавши його, погодяться перевезти посилку від незнайомця за кордон, віддадуть свій паспорт роботодавцю, приймуть або відхилять низку інших ризикованих пропозицій під час подорожі. Квест – це гра з декількома сценаріями, що відображають ключові гендерні, вікові та професійні аспекти. Після завершення гри користувачі отримують аналіз прийнятих рішень, а також поради щодо безпечного працевлаштування й подорожей.

Для отримання додаткової інформації можна скористатися посиланнями на веб-сайт www.worksafe.org.ua та національною безкоштовною гарячою лінією з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 527, яку підтримує МОМ.

Відділ організації профорієнтації ОЦЗ