Ви закінчили навчальний заклад і хочете влаштуватися на роботу. Одним із сучасних інструментів в пошуку першого робочого місця є резюме або іншими словами «життєвий шлях» — вид документа, в якому подаються короткі відомості про навчання, трудову діяльність та професійні успіхи й досягнення особи, яка його складає. Проте, як його написати, якщо у вас немає досвіду роботи.
Перед тим як почати складати перше в житті резюме, треба згадати все, чим ви займались під час навчання і записати все на папері. Не забудьте відзначити ваші хобі та захоплення, гуртки, які ви відвідували під час навчання, можливо у вас є нагороди чи грамоти за участь у конкурсах - про це теж варто буде написати.
Головне – не спотворюйте факти при написанні резюме – їх завжди можна перевірити.

  • Анкетні дані: Прізвище Ім’я По батькові, дата народження, контактна інформація (номер телефону, електронна пошта, якщо подаєте заяву в розвинену компанію - можна вказати skype, icq та інші засоби зв’язку).

  • Мета: вказується посада, на яку ви претендуєте.

  • Освіта: особливу увагу необхідно приділити освіті, її варто підкреслити. Але існують деякі нюанси - школа важлива тільки, якщо вона профільна з вагомим для вашої професії нахилом. В цьому розділі варто згадати про додаткову освіту - курси, семінари, тренінги тощо. Не займайтеся перерахуванням всіх «корочок», які вам вдалося зібрати – курси по іміджу, рекламі та школа мистецтв цікаві лише в тому випадку, якщо прямо пов’язані з посадою, яку ви хочете отримати. Вказуйте період навчання, абревіатури розшифровуйте.

  • Професійний досвід: от ми й добралися до самої делікатної частини. У студентські часи багато робочого досвіду не здобудеш. Не бійтеся вказувати короткий досвід роботи, навіть якщо ви пропрацювали всього 2-3 місяці. Можливо, бувши студентом, ви проходили практику в якійсь компанії. Це теж можна вказати, навіть якщо це не відображено в трудовій книжці. Випускник, який вже працював за спеціальністю деякий час, має переваги в порівнянні зі своїм конкурентом, який має, можливо, кращі оцінки, але в нього відсутній досвід. Якщо ви ще не працювали офіційно, теж не варто залишати поле порожнім. Згадайте про вашу активну роботу у виші членом профспілки, або участь у проектах і проведення будь-яких заходів в якості організатора або перекладача. Описуйте свої обов’язки в проектах або місцях роботи, зміст своєї діяльності. Найкраще вказувати те, що близько до вашої професії або посади, на яку ви претендуєте.

  • Успіхи та досягнення: цей пункт повинен зацікавити роботодавця. В цю графу можна вписати участь у конкурсах, конференціях, семінарах та можливі перемоги на них, для яких бажано мати документальне підтвердження. Також можна наводити ваші статті, розміщені в журналах або на Інтернет-порталах. Взагалі цей розділ повинен показати, що ви людина активна, вдумлива, амбітна.

  • Додаткові знання та навички: тут пишуться знання іноземних мов із зазначенням рівня (міжнародне означення А1-С2 або: розмовний, досконалий, грамотний переклад), робота в різних комп’ютерних програмах, графічних редакторах (але не варто вказувати вміння працювати з «Word» або «Excel», з якими зараз вміють працювати всі, тому подібними навичками нікого не здивувати).

  • Додаткова інформація: будь-яка офіційна інформація відносно вас, яка може бути корисною в майбутній роботі - наявність водійських прав та автомобіля, закордонного паспорту тощо. В цьому розділі можуть бути особистісні якості, важливі саме для цієї роботи (посади), а також ті, які повинні показувати, що ви сильна і цілеспрямована особистість, яка все доводить до кінця. Саме такі якості дозволять зменшити вплив відсутності досвіду.

  • Рекомендації - це не обов'язкова міра, але вона не буде зайвою. Це може бути рекомендація з останнього місця роботи, від вашого наукового керівника або викладача. Також іноді може знадобитися просто пара контактів людей, які можуть розповісти про вас, як про людину і перспективного співробітника.

  • Портфоліо / приклади робіт – можна прикласти до резюме. Нехай навіть у вас і немає досвіду роботи, але приклади робіт, які ви можете виконувати, значно підвищать вашу цінність в очах роботодавців. Ці роботи повинні демонструвати ваші вміння за фахом. Наприклад, якщо ви хочете стати перекладачем, зробіть кілька перекладів текстів на ту тему, якою хочете займатися. Журналісту можемо порадити написати кілька статей або репортажів про заходи, на яких побував. Фотограф може скласти своє портфоліо із прикладів декількох фоторобіт.

Бажаємо вам успіху у складанні резюме та пошуку роботи, а досвід додасться!
 

Відділ організації профорієнтації ОЦЗ