Адаптація на новому робочому місці – це важливий етап входження в колектив та побудови кар’єри. Всесвітньовідома дизайнера Коко Шанель стверджувала – "У Вас не буде другого шансу справити перше враження".

Напередодні

Перед виходом на нову роботу рекомендуємо зв’язатися з фахівцем, який проводив з Вами співбесіду і уточнити у нього деякі важливі моменти:

  • о котрій годині потрібно бути на місці;

  • куди Вам слід підійти;

  • що потрібно взяти з собою;

  • хто буде Вашим керівником;

  • який дрес-код в компанії.

Звичайно, Ваш перший робочий день буде бентежним. Тому, для того, щоб бути в гарній формі, проведіть день напередодні без жодної напруги, в спокійній атмосфері. Спати краще лягти раніше. Вбрання, в якому Ви з’явитеся в перший робочий день, ретельно продумайте і приготуйте звечора, зберіть сумку.

Початок

Вийдіть з дому раніше, щоб дістатися до місця без поспіху. Вам важливо не запізнитися на роботу, але занадто рано приходити теж немає сенсу. Якщо Вас ніхто не зустрів, зайдіть до секретаря і дізнайтеся, як Вам далі діяти – знайомитися з робочим місцем або відразу йти оформляти документи про прийняття у відділ кадрів.

Знайомство

Переживаєте, як Вас приймуть колеги, що подумає начальник, чи вийде швидко увійти в курс справ і не потрапити в халепу? Ваше хвилювання зрозуміле, але потрібно його опанувати. Зазвичай нового співробітника колективу представляє керівник відділу, але буває і по-іншому. Іноді доводиться знайомитися самостійно. Привітайтеся з посмішкою і представтеся: «Я Ваш новий колега, мене звати…». Не очікуйте, що всі будуть однаково доброзичливі з Вами. Ви обов’язково маєте бути привітним, спокійним і впевненим. Про нюанси відносин у колективі дізнаєтесь поступово. Відразу всіх співробітників запам’ятати неможливо, не соромтеся перепитувати імена тих, до кого Ви звертаєтеся.

Приступаємо до роботи

Ніхто від Вас не чекає трудових подвигів в перший робочий день, але показати себе людиною відповідальною, налаштованим швидко ввійти в курс справи, слід відразу ж. Швидше за все, прийшовши на нову роботу, Ви повинні будете пройти випробувальний термін. Поцікавтеся у начальства, які саме обов’язки Вам доведеться виконувати, який очікуваний результат. У перший робочий день, звичайно, можна розгубитися, але не варто демонструвати свою безпорадність – що мені робити? Краще коректно уточніть – я готовий приступити до своїх обов’язків, з чого мені почати? Рекомендуємо записувати всю інформацію – імена та посади керівників, співробітників, структуру підприємства, телефони компаній, з якими ведеться співпраця. Звертайтеся з питаннями до колег і начальника. Однак, пам’ятайте, що надмірна нав’язливість може викликати роздратування.

Знайомство з корпоративною культурою

Деталями традицій компанії з Вами поділяться досвідчені колеги. Ви можете з’ясувати інформацію про:

- графік роботи;

- особливості святкувань та проведення корпоративних заходів;

- як відбувається навчання, підвищення кваліфікації співробітників;

- як заведено звертатися один до одного (на «ти» чи на «ви»);

- де обідають співробітники – в офісі, в спеціальній їдальні, буфеті на території    компанії;

- як часто допустимі технологічні перерви в роботі.

Відразу все Ви не дізнаєтеся, але основні моменти вам вдасться з’ясувати в перший день. Більше слухайте, запам’ятовуйте, іноді запитуйте. Покажіть свою зацікавленість, але не надмірну.

Наші поради

Щоб уникнути прикрих промахів ми рекомендуємо:

- поводитися впевнено, але не напористо. Зарозумілість, фамільярність, нав’язливість - це те, що відштовхує колег;

- комунікуйте з колегами, але не перестарайтеся. Старайтеся не вживати недоречних жартів та не вибовкуйте свої особисті секрети;

- постарайтеся дізнатися, хто працює недавно. Вони можуть поділитися своїм досвідом входження в новий колектив та стати Вашими друзями;

- зберігайте нейтралітет;

- спостерігайте за манерою спілкування колег, їх взаємовідносинами, дисципліною у різних організаційних моментах;

- в перший робочий день неможливо все встигнути і зробити роботу бездоганно;

- будьте обережними зі своїми геніальними ідеями. Вони можуть виявитися недоречними або вже випробуваними і відкинутими. Спочатку увійдіть в курс справи, а потім висувайте пропозиції;

- будьте ввічливими, але в будь-яких ситуаціях зберігайте власну гідність. Якщо Ви зіткнетесь з мобінгом (форма психологічного насилля у вигляді цькування, терору, зниження авторитету, з метою звільнення), то не бійтеся дати відсіч нахабі. Краще відразу показати, що Ви себе в образу не дасте.

Бажаємо успіхів на першому робочому місці та у новому колективі!

Н.Божок, провідний фахівець відділу організації профорієнтації МОЦЗ