Працевлаштування неповнолітніх, а також особливості роботи неповнолітніх мають свою специфіку. Неповнолітні особи, які не досягли 18 років у трудових правовідносинах прирівнюються до дорослих осіб. При цьому, в галузі охорони праці, відпусток, робочого часу та інших умов праці неповнолітні користуються пільгами, які встановлені законодавством України
З якого віку і за яких умов дозволяється прийом на роботу неповнолітніх?
Згідно з законодавством України не допускається прийняття на роботу осіб молодше 16 років. Як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років. Крім того, для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Щодо особливостей працевлаштування.
Неповнолітня особа обов’язково повинна пройти медичний огляд і надати роботодавцю медичний висновок про відсутність протипоказань для участі в трудовій діяльності. Надалі особа повинна проходити кожного року обов’язковий профілактичний медичний огляд до досягнення 21-річного віку.
З неповнолітньою особою трудовий договір обов’язково укладається у письмовій формі.

При цьому заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому самому розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.
Забороняється залучення дітей до найгірших форм дитячої праці, участі у важких роботах і роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах та до праці понад встановлений законодавством скорочений робочий час.
Також забороняється залучати осіб молодше 18 років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Крім того, забороняється залучати працівників молодше 18 років до нічних, наднормових робіт і робіт у вихідні дні. Працівникам віком до 18 років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день у зручний для них час.
Ненадання щорічної відпустки особам віком до 18 років протягом робочого року забороняється. Це означає, що заміна неповнолітнім всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається. Проте у разі звільнення таких осіб виплата грошової компенсації за невикористану ними частину відпустки здійснюється на загальних підставах.
Крім того, законодавством передбачено, що діти, які працюють і продовжують навчання, мають право на додаткові оплачувані відпустки, які надаються їм для складання іспитів.

У Німеччині неповнолітні можуть працювати з 13 років (за згодою батьків), правда не більше 3 годин на день допомагати в збиранні врожаю і не більше 2 годин, якщо розповсюджують газети або збирають м'ячі на тенісному корті. У 15 років можна працювати 4 тижні поспіль за умови канікул. До речі, у Німеччині молоді мами довіряють неповнолітнім допомагати доглядати за своєю дитиною. Також підлітки можуть працювати на будівництві.
Порушення закону загрожує суворими штрафами. Цікаво, що роботодавець, якого тричі засудили до сплати штрафу за порушення цього закону, позбавляється права брати на роботу підлітків.
У Німеччині під час шкільних канікул учні старше 15 років можуть виконувати постійну, регулярну роботу на підприємствах і в установах протягом не більше 4 тижнів у календарному році.
У Великобританії, Австралії, США та Канаді роботодавець, який найняв неповнолітнього на роботу, зобов’язаний дотримуватися таких правил: підліток не повинен працювати під час шкільних уроків; денна зайнятість не може перевищувати 3 годин на звичайний навчальний день, і 18 годин на тиждень; у дні, коли в школі немає занять (наприклад, у вихідні), підліток може працювати не більше 8 годин; під час канікул — не більше 40 годин на тиждень.
У США в кожному штаті свої закони щодо роботи неповнолітніх. Підлітки до 13 років можуть розносити газети, доглядати за дітьми, також можуть працювати в бізнесі, за умови, що там зайняті його батьки. У 14 років підлітки вже можуть працювати на телефоні, доставляти деякі продукти на замовлення, виконувати чорнову роботу в магазині і в громадському харчуванні, також їм дозволено продавати квитки в кінотеатрах.
За матеріалами Інтернет видань.